Upravni odbor naše organizacije je odlučio da Nagradu za mir dodijeli direktorici UNESCO-a, Irini Bokovoj.
Direktorici UNESCO-a Irini Bokovoj uručena je ovogodišnja nagrada “Mostar Peace Connection 2015” Centra za mir i multietničku saradnju iz Mostara.
Nagradu su joj uručili gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić i bivši gradonačelnik i direktor “Centra za mir“ Safet Oručević na svečanosti ispod Starog mosta u sklopu obilježavanja desete godišnjice upisa Starog mosta i stare gradske jezgre na UNESCO listu svjetske kulturne baštine. Kako su iz gradske uprave Grada Mostara naveli na svečanosti, Safet Oručević direktor „Centra za mir“ je kao gradonačelnik započeo projekt obnove Starog mosta i njegovog upisa na UNESCO listu, a Ljubo Bešlić taj proces završio.
Direktorica UNESCO-a Irina Bokova izjavila je kako Mostar ima posebno mjesto u UNECO-u kao moćan podsjetnik na vrijednosti koje su nam zajedničke, te da je on jak simbol onoga što se može učiniti kad su ljudi ujedinjeni.
“Mostar je i meni blizak, a istodobno ima duboko značenje za ovu državu, Europu i cijeli svijet. Ovaj grad utjelovljuje mogućnost da muslimani, katolici, židovi i pravoslavci žive zajedno u miru“, rekla je Bokova.
Dala je svoju bezrezervnu podršku vlastima i zajednicama u BiH koje su odlučne pretvoriti svoju raznolikost u izvor snage i silu mira.
“Posebno se zahvaljujem Centru za mir. Duboko sam dirnuta jer sam dobitnica prestižne mostarske nagrade. Velika mi je čast biti dobitnica ove nagrade i naći se u društvu velikana kao što su Nelson Mandela, Vaclav Havel, Alojz Mock, Muhamed El Baradei.
Ovu čast prihvaćam u ime UNESCO-a kao jedan apel da nastavim raditi u korist vrijednosti koje dijelimo, kao poziv na akciju svima nama da ustanemo u zaštitu kulture i ljudskog dostojanstva“, rekla je Bokova.
U pismu direktorice UNESCO-a, Irine Bokove, upućenog Centru za mir Mostar stoji:
Zahvaljujem na pismu kojim me obavještavate o odluci Vašega Centra da mi se dodijeli međunarodna nagrada za mir (“Peace Connection”). To mi predstavlja čast i nagradu ću prihvatiti sa zadovoljstvom.
Rekonstrukcija i restauracija Starog mosta i historijskog centra mostara simbolizira pomirenje, kooperaciju i koegzistenciju različitih multietničkih zajednica nakon brutalnog rata.
Deseta godišnjica upisa Starog mosta na svjetsku listu baštine UNESCO-a je testament trajnosti ovih vrijednosti, kao i pozitivnih efekata rada Vašeg Centra.
S oduševljenjem prihvatam ovu nagradu, kao priznanje UNESCO-vog kontinuiranog doprinosa miru širom svijeta i veselim se daljnoj saradnji UNESCO-a i Centra za mir.